Валута
BGN
  • USD
  • EUR
  • BGN
Език
Меню
Профил
Език

Категории

Вижте всички статии

От поколение на поколение: Пренасяне на традицията в детските народни носии

От поколение на поколение: Пренасяне на традицията в детските народни носии

В българската култура народните носии играят централна роля. Макар в миналото те да са имали съвсем прагматична функция, днес са ключов елемент за запазването на традициите ни. Народните носии са един от начините да предадем българското културно наследство от поколение на поколение. 

Носиите ни се отличават със своята пищна красота. Те са повлияни силно от начина на живот на българите през вековете, от техния поминък, но също така носят дълбока символика и назад във времето са изиграли важна роля за запазване на българското самосъзнание. Днес ще ви разкажем малко повече за значението на българската народна носия и значението на цветовете, които тя използва. Ще споменем също най-популярните шевици, които се използват за украса и тяхната дълбока символика. 

И така, ако се интересувате от българската народна носия и начина, по който тя продължава да се развива в наши дни - продължавайте да четете!

Значението на народната носия

Днес народната носия е облекло, което слагаме за специални поводи. Но назад във времето, това всъщност са били дрехите, които хората са носели и в делник, и в празник. Ето защо всяка народна носия носи в себе си историята на общността и нейния начин на живот, символите на културната ѝ идентичност и ценностите ѝ. И макар България да е сравнително малка по размер, можем да се похвалим с цели 7 етнографски области, всяка от които има специфично облекло.

Важно е да знаем, че носията е била не просто дреха. Нашите предци са вярвали, че тя има силата да ни защитава от зли очи, таласъми и магии. Ето защо пищно са украсявали своите одежди. Смятало се е, че колкото по-богато е украсена дрехата, толкова по-силна е нейната защита.

Символиката на цветовете

Всеки елемент в носията е важен и носи послание. Първият, който ще разгледаме, са цветовете. Българските носии използват багри като бяло, черно, кафяво, зелено, синьо, жълто и червено.

Белият цвят е един от основните. Това е цветът на ризата. Но в някои фолклорни области бели са също така панталоните и връхните дрехи на мъжете (т.нар. белодрешна носия). Бялото носи символика за чистота, непорочност и светлина.

Червеният цвят е често използван в плътните платове за сукмани, саи (подобна на сукман дреха, отворена отпред) и престилки. Много се използва също и в шевиците, тъй като се смята, че защитава от зли очи, уроки и демони. Червеното е също символ на плодородие и сила, ето защо невестинските носии в много от етнографските ни региони са преобладаващо червени на цвят.

Зеленият цвят символизира живота, природата и възраждащата се енергия. Понякога се използва като основен цвят за престилките и връхните дрехи, но най-много се среща в бродериите.

Синият цвят е свързан с небето и водата, символизирайки спокойствие, хармония и увереност. В българските фолклорни облекла синьото е често използвано в бродериите.

Жълтият цвят представлява светлината и топлината, като често се вплита в шевиците на народните носии. Жълтият цвят е особено характерен за северняшките носии, тъй като се асоциира и със зрелите житни класове.

Кафяво и черно са основните цветове на чернодрешните мъжки носии. Това са също и най-използваните цветове за украса с гайтани.

Украсата като форма на защита

Народните ни носии се отличават с пищна украса. Но нейната функция не е само естетическа - тя има и защитно значение. В миналото се е смятало, че украсата на дрехата има силата да защитава човека срещу зли духове и болести. Това е бил един от начините хората да подсигурят своето благополучие и щастие, а везането на дрехите е ставало в определени дни от годината.

Най-често украсата е под формата на бродерия с цветни конци или сложни форми, изобразени с гайтани. Везбата покрива краищата на дрехите - ръкавите, полите на дългите ризи, биетата, а изобразените орнаменти символизират връзката на човека и природата. Ето защо елементите най-често включват растителни мотиви, някои животни (като петела и коня), а също така и определени композиции, които се използват още от древни времена и имат дълбоко значение.

Шевиците

Елбетицата е една от най-разпространените везбени композиции. В своята основа тя представлява 2 преплетени кръста, които символизират посоките на света - четирите основни и четирите допълнителни. Елбетица се е използвала още в древни времена и е символ на хармонията и кръговрата на живота.

Канатицата е другата най-характерна и лесно разпознаваема шевица. Тя също има древен произход и има данни, че се е използвала още от 6-то хилядолетие преди Христа. Представлява композиция от триъгълници (макази). Има различни теории относно значението на канатицата. Някои изследователи смятат, че тя носи послание за вечен живот и връзката между реалния и отвъдния свят, а други - че символизира родовите отношения.

Детските народни носии: еволюция на традицията

Времето тече, животът се променя, климатът - също. Така, днес рядко ще срещнем хора, облечени в автентични народни носии по улиците. Тези облекла са запазени за специални поводи - етнографски изложби, представяния на обичаи и фолклорни танцови спектакли. Все по-често обаче виждаме елементи от нашите традиционни облекла да навлизат в съвременната мода.

Едно важно направление от този процес са стилизираните детски носии. Тези дрехи са ушити от съвременни материали, но се придържат към традициите ни. Съществуват както модели, които са копия на автентични образци, така и такива, които използват съвременни кройки, но включват елементи от типичните фолклорни облекла. 

Детските народни носии са не само красив начин да запазим традицията в съвремието, но и отлична възможност да предадем знанията за културното ни наследство на нашите малки деца. Те са своеобразен мост между минало и настояще, запазвайки древни символи, традиции и вярвания. Детските носии са повод да разкажем на своите малки наследници за нашите предци - за техните ценности и богатия им духовен живот.

Народните носии са живото доказателство за богатството и разнообразието на българската народна култура. Те играят двойна роля: от една страна запазват жив спомена за миналото; от друга ни напомнят колко е важно да уважаваме и пазим нашите изконни ценности. Детските народни носии са прекрасен начин за децата да се запознаят с богатството на българската култура и да се почувстват свързани с нея

Остави мнение/коментар

Код за сигурност
    Все още няма коментари